Skip to content

Teraz, Twój ruch.

Chińczyk, domino, Grzybobranie, Monopoly. Karty, bierki, Scrabble, warcaby, szachy. Kojarzycie, prawda? Gry - stolikowe, planszowe, karciane. Zwał jak zwał,  generalnie coś innego niż świecący ekran telefonu czy komputera. Przykłady wyliczone na początku, pewno znane i towarzyszące nam od zawsze (kto jako dziecko nie miał w domu domina, chińczyka czy nie grał z dziadkiem/wujkiem/tatą w szachy niech pierwszy rzuci - kostką, nie kamieniem 😉 ). Czasy się zmieniają, może więc pora na zmianę w popularnym sposobie myślenia o grach. Dobra gra analogowa to nie tylko sposób na rozrywkę, to może być naprawdę wartościowa pomoc edukacyjna czy terapeutyczna. Naukowcy brytyjscy (wyjątkowo nie amerykańscy ;)) dowiedli za pomocą swoich badań, że granie w gry karciane i planszowe, może nas uchronić przed pogorszeniem pamięci w wieku senioralnym. Kolejnym przykładem, może być narracyjna gra karciana "Dixit" . Jej autorem jest Jean Louis Roubira, lekarz pracujący w szpitalu w Poitiers. U młodych pacjentów z trudnościami w środowisku szkolnym, zaobserwowano poprawę formułowanych wypowiedzi i relacji z innymi, właśnie po rozgrywkach w Dixit.

Granie w gry planszowe pozwala odłożyć telefon, tablet czy komputer. Kiedy siedzimy w gronie znajomych i na stole mamy realne przedmioty z kartonu, drewna czy plastiku to nie gapimy się równocześnie w ekran laptopa c'nie? Współcześnie mamy tyle różnych rodzajów gier w różnorodnych tematykach i sposobach rozgrywki, że nie ma chyba na świecie osoby, która nie znalazłaby czegoś, co ją zainteresuje. W jednej rozgrywce możemy być kosmicznymi podróżnikami, w innej elfim wojownikiem w fantastycznym świecie Warhammera a w jeszcze kolejnej, jako król, zawrzeć małżeństwo aby osiągnąć jak największe korzyści materialne. Nie ogranicza nas w zasadzie nic, może poza ceną niektórych pozycji, ale na to też można znaleźć sposób 😉

Nasze świetlice znają wartości, które płyną z dziecięcych doświadczeń z grami - na każdej z placówek, posiadamy różne gry, po które chętnie sięgają zarówno wychowawcy jak i uczestnicy zajęć.

Zapraszamy do uczestnictwa w zajęciach na naszych świetlicach.  W temacie gier, szykujemy jeszcze inne, ciekawe rzeczy. Śledźcie na bieżąco nasze profile fb i stronę.

Ułatwienia dostępu