Skip to content

„Dzień Polski” w Zespole Świetlic Środowiskowych

"Dzień Polski" - obchody dnia Polski, związane z 100 rocznicą odzyskania przez Polskę Niepodległości odbyły się 7 listopada 2018 r. w Zespole Świetlic Środowiskowych w Nowym Sączu. Uroczystość rozpoczęła Dyrektor Zespołu Świetlic Środowiskowych Pani Aleksandra Ślusarek, przypominając dzieciom i młodzieży o najważniejszych faktach historycznych związanych z odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Następnie wszyscy przybyli goście odśpiewali wspólnie Hymn Polski.

Uczestnicy  warsztatów w ramach wstępu mieli możliwość przypomnieć sobie, jak wygląda godło Polski, co symbolizują czerwień i biel, dlaczego Mazurek Dąbrowskiego jest wyjątkową pieśnią. Na te i inne pytania znalazły odpowiedź w filmie animowanym przygotowanym przez Instytut Pamięci Narodowej wyświetlony podczas warsztatów. Kolejne wiadomości przyniosła prezentacja pt. "Przystanek Niepodległość", która przypomniała, że 11 listopada 1918 r. jest jedną z najważniejszych dat w historii świata (zakończenie I wojny światowej - podpisanie rozejmu w Compiegne pod Paryżem) i jednocześnie w historii Polski. Jest to data objęcia przez zwolnionego z Magdeburga Józefa Piłsudskiego naczelnego dowództwa nad tworzącym się wojskiem polskim. Dzień ten przyjęto w II Rzeczpospolitej za Święto Niepodległości. Po przełomie 1989 roku nawiązano do tej tradycji i obecnie jest to jedno z głównych - obok 3 Maja - polskich świąt państwowych. Film zrealizowany został przez Muzeum Historii Polski we współpracy z Telewizją Polską - Agencją Filmową.

Kolejnym etapem warsztatów było podzielenie dzieci na  grupy warsztatowe. Każda z grup wzięła udział w warsztatach muzycznych (nauka  piosenki Izabeli Szafrańskiej "Piosenka o nadziei"), plastycznych (wykonanie kotylionów oraz biało czerwonych korali), kulinarnych ( przygotowanie kanapek w pięknych barwach) oraz w quizie sprawdzającym wiedzę na temat Polski. Czas umilały polskie piosenki patriotyczne oraz smakowity poczęstunek w postaci słodkości. Na zakończenie warsztatów  wystąpił Wojciech Dobosz ze Świetlicy Środowiskowej "Helena", w piosence pt."Powstanie 1863". Zajęciom towarzyszyło  wiele radości, uśmiechu i pozytywnej energii.

Przez cały czas trwania warsztatów dzieci i młodzież mogły oglądać wystawę pt. „ Witaj jutrzenko wolności” oraz  „Ojcowie Niepodległości”.

Dyrektor Zespołu Świetlic Środowiskowych składa serdeczne podziękowania za zaangażowanie się w obchody Dnia Polskiego wychowawcom, studentom, wychowankom oraz wszystkim tym, którzy przyczynili się do rozbudzenia patriotyzmu, polskości, nauki, dobrej zabawy i prezentacji skrywanych umiejętności.

Opublikowano Kategorie Główna

O Szujskiego

Świetlica Środowiskowa "Szujskiego" powstała z akcji Ziarnko Gorczycy w 2006 roku, organizatorami byli Prezydent Miasta Nowego Sącza, Starosta Nowosądecki, Towarzystwo Gimnastyczne Sokół oraz Związek Sądeczan. Świetlica Środowiskowa "Szujskiego" mieści się na terenie osiedla "Szujskiego", w bloku numer 17, w pomieszczeniach dawnej kotłowni. Patronem osiedla jest Józef Szujski od nazwiska którego pochodzi nazwa świetlicy.

Skip to content