Początki …
Zespół Świetlic Środowiskowych w Nowym Sączu został powołany uchwałą Nr XXII/286/2008 Rady Miasta Nowego Sącza z dnia 26 lutego 2008 roku.
Głównym wyzwaniem Zespołu Świetlic było stworzenie na terenie miasta sprawnej, skutecznie prowadzonej jednostki, proponującej dzieciom i młodzieży dobrze przygotowaną ofertę programową. Z dniem 01 stycznia 2009 roku Zespół Świetlic przejął prowadzenie kilkunastu świetlic środowiskowych, prowadzonych dotychczas przez Urząd Miasta Nowego Sącza.
W roku 2009 po raz pierwszy oraz ponownie w 2010 uzyskano dofinansowanie w ramach Konkursu ogłaszanego przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej na doposażenie placówek świetlicowych z programem socjoterapeutycznym p.n. „Świetlica, Praca i Staż – socjoterapia w środowisku gminnym” dla dwóch placówek: 2009 rok: Świetlica środowiskowa „Kochanowskiego” i Świetlica środowiskowa „Wojska Polskiego”; w 2010 roku kolejne dwie placówki.
Kolejnym wspólnym Projektem, skierowanym do młodzieży zagrożonej wykluczeniem społecznym, był Projekt pod nazwą „Rozwiń skrzydła po sądecku”, realizowany od stycznia 2010 roku, adresowany do blisko 50 młodych ludzi w wieku 15-19 lat, zamieszkałych na terenie Nowego Sącza uczęszczających do szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych (wartość Projektu to kwota 769 933,00 zł). Działania rozpoczęły się w styczniu 2010r. i trwały do czerwca 2011r.
Projekt "Rozwiń skrzydła po sądecku” był innowatorskim działaniem w Mieście pozwalającym młodzieży w atrakcyjny sposób spędzić wolny czas pozalekcyjny. Młodym Sądeczanom zaproponowano różnorodne zajęcia o charakterze edukacyjnym, społecznym i zawodowym, wspierające ich rozwój. Wychodząc naprzeciw informacjom, jakie znalazły się w „diagnozie” opracowanej w 2009 roku, w następnym roku przystąpiono do realizacji projektu systemowego - Twoja AKTYWNOŚĆ szansą na sukces!”. Projekt ten był realizowany w ramach programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2010-2012, Poddziałanie 7.1.1. Projekt miał charakter partnerski, realizowany był przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Nowym Sączu wraz z Ośrodkiem Adopcyjno-Opiekuńczym (Ośrodek Wsparcia i Terapii Rodzin) i Zespołem Świetlic Środowiskowych w Nowym Sączu (kwota dofinansowania 4 905 345,35 zł).
Zespół Świetlic Środowiskowych uzyskał w 2012 roku dotację z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej na modernizację i uruchomienie Klubu Kotłownia na osiedlu Wólki 40000zł, natomiast wkład własny wyniósł 10000zł.
W październiku 2022 r. w skład Zespołu Świetlic Środowiskowych w Nowym Sączu weszło 5 świetlic osiedlowych: „Centrum”, „Przydworcowe”, „Kilińskiego”, „Nawojowska” i „Stare Miasto”.
Rok 2022 był ważny dla Zespołu, gdyż rozpoczęliśmy w nim realizację projektu pn. „Funkcjonowanie placówek wsparcia dziennego w Nowym Sączu” realizowanym w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020, współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach 9. Osi priorytetowej: Region spójny społecznie, Działanie 9.2 Usługi społeczne i zdrowotne, Poddziałanie 9.2.1 Usługi społeczne i zdrowotne w regionie.
W ramach projektu w dwóch placówkach świetlicowych na osiedlach Centrum i Wólki prowadziliśmy zajęcia opiekuńcze i specjalistyczne adresowane do dwóch grup po 25 osób każda. Uczestnicy projektu korzystali z zajęć rozwijających z zakresu 8 podstawowych kompetencji, w tym z języka angielskiego, zajęć manualno-artystycznych, zajęć ruchowych, zajęć rozwijających pasje i.in. Więcej o projekcie – w zakładce „Projekt”.
Aktualnie świetlice: Klub Kotłownia i Świetlica Osiedlowa „Centrum” znajdują się w okresie trwałości. Na każdej z nich na Nowosądeczan czeka po 15 miejsc na zajęcia opiekuńcze.
Struktura…
Aktualnie w skład Zespołu wchodzą następujące placówki:
-
- świetlica „Biegonice” ul. Węgierska 206,
-
- świetlica „Barskie” ul. Broniewskiego 5,
-
- świetlica „Helena” ul. Św. Heleny 44,
-
- świetlica „Kaduk” ul. Grunwaldzka 41
-
- świetlica „Kochanowskiego” ul. Kołłątaja 13,
-
- świetlica „Klub Kotłownia” ul. Barbackiego 64,
-
- świetlica „Szujskiego” ul. Sienkiewicza 17,
-
- świetlica „Akwarelka” ul. Freislera 4A,
- świetlica "Centrum" ul. Al. Wolności 39a
- świetlica "Kilińskiego" ul. Stolarska 28
- świetlica "Nawojowska" ul. Kusocińskiego 4a
- świetlica "Przydworcowe" ul. Żółkiewskiego 23
Pierwszym dyrektorem Zespołu Świetlic Środowiskowych w Nowym Sączu był P. Adam Musiał, który tworzył jednostkę od podstaw. Kolejnymi – P. Aleksandra Ślusarek oraz P. Agnieszka Raniszewska. Obecnie p. o. dyrektora Zespołu Świetlic Środowiskowych jest P. Małgorzata Kalczyńska. Siedziba jednostki znajduje się przy ulicy Barbackiego 64.
Nadzór nad działalnością Zespołu Świetlic sprawuje Prezydent Miasta Nowego Sącza, poprzez Wydział Zdrowia i Opieki Społecznej Urzędu Miasta Nowego Sącza.
Cele i zadania…
- Świetlica Środowiskowa jako placówka wsparcia dziennego prowadzona w formie opiekuńczej zapewnia dziecku:
1) opiekę i wychowanie;
2) pomoc w nauce;
3) organizację czasu wolnego, zabawę i zajęcia sportowe oraz rozwój zainteresowań.
Do zadań Zespołu Świetlic należy:
-
-
- pomoc w nauce i edukacja wyrównawcza przygotowująca do samodzielnych działań w zakresie nauki szkolnej,
- organizowanie gier i zabaw ruchowych oraz innych form spędzania czasu wolnego,
- zapewnienie opieki nad wychowankami w godzinach pozalekcyjnych,
- rozbudzanie i rozwijanie zainteresowań i uzdolnień w ramach zajęć tematycznych, między innymi: plastycznych, muzycznych, sportowych,
- wspieranie w rozwiązywaniu problemów szkolnych, rodzinnych i rówieśniczych oraz kształtowanie postaw społecznych,
- wdrażanie wychowankom odpowiedzialności za ochronę swojego zdrowia, podejmowanie działań profilaktycznych, celem przeciwdziałania uzależnieniom,
- współdziałanie z rodziną, szkołą i innymi instytucjami ukierunkowanymi na wspieranie podstawowych funkcji rodziny.
-