Od 27 lutego 2024 r. przez 7 miesięcy w Akwarelce będzie trwać cykl warsztatów fotograficznych dla dzieci i młodzieży. Od lutego do czerwca odbywać się one będą raz w miesiącu w godz. 14.00 do 18.00, natomiast w okresie wakacyjnym spotkania będą w każdym z turnusów w ramach Bezpiecznych Wakacji. Warsztaty poprowadzi Bogdan Kiwak.
Warsztaty umożliwią pogłębianie wiedzy oraz doskonalenie umiejętności z dziedziny fotografii, a także rozwijanie wrażliwości i kreatywności młodych uczestników. Prowadzone będą głównie praktyczne działania fotograficzne realizowane poprzez pracę grupową i indywidualną.
Dla nas fotografia będzie przede wszystkim zabawą, inspiracją do twórczego działania, sposobem na spędzanie czasu i wyrażanie siebie.
Na zajęciach dzieci dowiedzą się, czym jest fotografia i dlaczego była i jest dla nas tak ważna. Samodzielnie przekonają się, czym jest malowanie światłem i będą miały szanse na wykonanie zdjęć aparatem z pudełka. Oswoją się również z pojęciami z zakresu języka i form wizualnych takich jak: kompozycja, barwa, kontrast, głębia, światło czy ekspresja.
W końcu uczestnicy - po dawce praktycznych wskazówek i pod czujnym okiem prowadzącego -poznają proces przygotowania i tworzenia sesji fotograficznej, chwycą za aparat, aby samodzielnie sfotografować emocje, zamrozić ruch, a przede wszystkim opowiedzieć o sobie i otaczającym świecie tworząc żywe obrazy.
A to wszystko w zaaranżowanym studiu fotograficznym, które powstanie w naszej świetlicy!
Tematyka zajęć będzie obejmować:
- Magiczne eksperymenty fotograficzne: malowanie światłem;
- Tajniki pracy w ciemni–luksografia, czyli fotografia bez użycia aparatu fotograficznego,
- Fotografia otworkowa – poznanie działania camery obscury, "Selfie dzisiaj i sto lat temu";
- Zabawy fotokreatywne, fotografia inscenizowana/ żywe obrazy.
Cele i korzyści warsztatów:
- Stworzenie uczestnikom przestrzeni do swobodnej ekspresji twórczej;
- wprowadzenie dzieci do świata fotografii i form wypowiedzi fotograficznych;
- zaciekawienie obszarem sztuki i kultury, zwiększenie wrażliwości na otaczający świat;
- nauka wyrażania siebie poprzez sztukę;
- inspirowanie do podejmowania samodzielnych twórczych działań;
- stwarzanie sytuacji do rozwoju pozytywnych zachowań społecznych – mobilizacja dzieci do wspólnego działania, integracja grupy;
- rozwój wyobraźni i kreatywnego myślenia;
- kształtowanie zdolności manualnych, koordynacji wzrokowo-ruchowej
- rozwój percepcji i abstrakcyjnego myślenia;
- odkrywanie swoich zainteresowań, talentów i możliwości, rozwijanie inwencji twórczej;
Cykl warsztatów odbywa się w ramach realizacji projektu pn. „Osiedle WOJSKA POLSKIEGO i jest fajnie!!!” ze środków Budżetu Obywatelskiego 2024 miasta Nowego Sącza.