Tydzień upłyną nam bardzo ciekawie.
"Mój przyjaciel - zwierzęta domowe", pod takim hasłem robiliśmy prace dowolnymi technikami. Dzieci bardzo często mówią o swoich zwierzętach domowych i bardzo je kochają, dlatego tak często wracamy do prac plastycznych o tej tematyce.
Całkiem nie dawno obchodziliśmy "Dzień niezapominajki"- pomysłodawcą tego święta był Andrzej Zalewski - redaktor radiowej "Jedynki". Obchodzony jest 15 maja i choć związany jest przede wszystkim z przyrodą, niesie głębokie przesłanie, by pamiętać o ważnych chwilach."By nie zapomnieć" -robiliśmy niezapominajki z krepiny (cyt.kalendarz świąt nietypowych).
Bardzo lubimy spacery, podczas których świetnie się bawimy oraz poznajemy wiele ciekawych miejsc związanych z naszym miastem. W tym tygodniu zobaczyliśmy stację meteorologiczną Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.W tej stacji robione są badania na podstawie których prognozowana jest pogoda.
Odwiedziliśmy również ruiny zamku królewskiego, dowiedzieliśmy się, że został wybudowany za czasów króla Kazimierza Wielkiego. Częstym gościem tego zamku był król Władysław Jagiełło, właśnie tu z Wielkim Księciem Litewskim Witoldem opracowywali strategie bitwy z Zakonem Krzyżackim w 1410 roku. Tutaj też synowie króla Kazimierza Jagiellończyka (Władysław lat 11, Jan Olbracht lat 10, Kazimierz lat 7 i Aleksander lat 6 )przebywali i byli kształceni przez Jana Długosza oraz Kallimacha. Jak widać historia zamku jest bogata, a to nie wszystkie osobistości, które tu przebywały.( żródło inf. wikipedia ;tuitaminfo.pl)
Obchodziliśmy w tym tygodniu Międzynarodowy Dzień Telefonu Zaufana dla Dzieci i młodzieży. Inicjatorem święta jest Child Helpline International, organizacja zrzeszająca telefony zaufania dla dzieci z całego świata: 173 numery zaufania w 142 krajach to imponująca liczba . 116111 - pierwszy ogólnopolski, całodobowy, całkowicie za darmo, bezpłatny telefon zaufania, prowadzony jest przez Fundacje Dajemy Dzieciom Siebie.
Rozmawialiśmy na temat problemów rówieśników, jak je rozwiązywać, jak sobie nawzajem pomagać, jak radzić sobie z emocjami. Dzieci wyraziły swoje przesłanie pracami plastycznymi.
Oczywiście byliśmy na naszych ulubionych zajęciach w Pałacu Młodzieży.
Dzięki realizowanemu na świetlicach projektowi pod nazwą "Funkcjonowanie Placówek Wsparcia Dziennego w Nowym Sączu", dzieci biorące w nim udział, mogły uczestniczyć w różnych, ciekawych zajęciach.