Skip to content

Dojrzewanie a uzależnienia behawioralne

Dojrzewanie to ciekawy, ale jednocześnie pełen wyzwań okres ?zarówno dla rodziców?, wychowawców?‍? jak i samej młodzieży.?‍♀️? Młodzi ludzie nie zawsze są bowiem zainteresowani tym, co chcą im przekazać dorośli. Nie zawsze też dorośli wiedzą, w jaki sposób przekonać nastolatków by Ci chcieli ich słuchać.
Dlatego chcąc lepiej zrozumieć młodzież, warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy.⬇️
✅ Skrajne emocje nastolatka i brak entuzjazmu w stosunku do dorosłych to normalna rzecz. Nie jest to skierowane przeciwko Tobie. Są to raczej koszty szybkich zmian rozwojowych zachodzących w tym okresie.
✅ Nastolatek chociaż może tego nie być widać, słyszy i bacznie przygląda się temu co mu proponujesz. Być może dopiero za kilka lat będzie gotowy otwarcie się do tego przyznać. Nie pozostaje nic innego jak starać się to zrozumieć i być cierpliwym.
✅ Praca z młodzieżą wymaga dużej otwartości na indywidualność młodego człowieka, szacunku dla jego potrzeb oraz zrozumienia etapu rozwoju przez który przechodzi.
⬇️ Poniżej mała prezentacja o uzależnieniach behawioralnych.