Mało kto wie, iż 14-stego kwietnia przypada w Naszym kraju święto narodowe. Zostało on uchwalone zaledwie w 2019 roku, ale dotyczy wydarzenia sprzed wielu, wielu lat. Jakie to święto? Czy już wiecie? Tak, jest to Narodowe Święto Chrztu Polski.
Narodowe Święto Chrztu Polski jest to polskie święto państwowe, poświęcone upamiętnieniu chrztu Polski, datowanego na 14 kwietnia 966 roku. Mimo, iż jest to święto narodowe, nie jest ono wolne od pracy czy nauki, jest jednak ono dla naszego kraju dniem szczególnym! Z tej okazji już jutro w zakładce „Biegonice” pojawi się quiz wiedzy o Polsce. Znajdą się w nim pytania rozmaitej maści, ale również te, dotyczące dzisiejszej daty.
Zatem ku powtórce, sprawdźmy wspólnie, co o chrzcie Polscy wiedzą historycy:
Co ciekawe, historykom nie udało się ustalić, gdzie dokładnie Mieszko I przyjął chrzest. W kronice Jana Długosza widnieje zapis wskazujący, że chrzest miał miejsce w Gnieźnie. Istnieją jednak przesłanki i badania wskazujące, że do Chrztu mogło dojść również w Poznaniu lub w Ostrowie Lednickim.
Niepewna jest również sama data przyjęcia chrztu przez Polskę. Nie ma nawet pewności, czy doszło do niego w 966 roku. Do dzisiejszych czasów nie przetrwały żadne kroniki ani roczniki z tamtego okresu. Dostępne źródła historyczne wskazują, że do chrztu mogło dojść między rokiem 960 a 967. Jenak zdaniem wielu historyków Mieszko I dokonał chrztu Polski właśnie 14 kwietnia 966 roku.
Chrzest Polski, dokonany przez księcia Polan Mieszka I zapoczątkował proces chrystianizacji ziem polskich. Niekiedy uważa się go również za symboliczne wydarzenie, które było początkiem państwa polskiego i polskiego Kościoła katolickiego.