Drodzy wychowankowie!
Wiem, że jesteście urodzonymi artystami, a malowanie , rysowanie i inne zajęcia plastyczne to znakomita zabawa, dzięki której rozwiniecie wyobraźnię, a która sprawi Wam dużo radości i mile spędzicie wolny czas.
Przedstawiam kilka prostych pomysłów na prace plastyczne związane z świętami wielkanocnymi. Do zabawy możecie wykorzystać różne przedmioty codziennego użytku.
Oto propozycje prac do wykonania:
- Baranek ze styropianowej kuli.
Materiały:
cztery krótkie patyki, styropianową kulę, sizal biały, głowę barana wyciętą z papieru.
Wykonanie:
W kulę wbijamy patyki, następnie smarujemy barana klejem typu wikol lub magic i oklejamy sizalem, na końcu mocujemy głowę. I baranek gotowy!
- Baranek z pociętego papieru lub waty
Materiały:
Papierowy talerzyk, ścinki papieru lub wata, klej, nożyczki, biała kartka, oczka samoprzylepne.
Wykonanie:
Bierzemy papierowy talerzyk i smarujemy go klejem. Przyklejamy ścinki białego papieru lub watę. Wycinamy z kartki główkę baranka i przyklejamy oczy, robimy uśmiech i praca gotowa!
3.Króliczek z włóczki
Materiały:
Włóczka, Koraliki (2 czarne, 1 różowy), można wyciąć z filcu, filc brązowy i kremowy, tektura, nożyczki, klej nitka srebrna lub żyłka.
Wykonanie:
1.Na tekturze lub kawałku tekstury odrysowujemy dwa kółka, jedno większe, drugie mniejsze. Warto tutaj wesprzeć się miską, szklanką. W środku każdego kółka rysujemy jeszcze jedno kółko. Wycinamy nasze koła i przecinamy na połowę.
2.Nakładamy jedną połówkę na drugą i sięgamy po włóczkę, którą nawijamy na naszą częściową obręcz. Nasze pomponiki będą ładniejsze i pełniejsze, jeśli owiniemy nitkę kilka razy wokół kartonika.
3.Po nawinięciu odpowiedniej ilości włóczki, kawałek nitki wkładamy w pomiędzy dwa kartoniki, a ostrymi nożyczkami przecinamy nasz pompon w miejscu styku kartonu.
4.Po przecięciu związujemy mocno nitką i wyjmujemy kartoniki. Pierwszy pompon gotowy. Nie przejmujcie się jeśli Wasze pompony będą nierówne, wystarczy je dociąć nożyczkami. Następnie robimy w ten sam sposób drugi, większy pompon.
5.Dwa gotowe pompony łączymy ze sobą za pomocą nitek, które pozostały z ich przywiązania. Po związaniu ich razem, możemy je dociąć do odpowiedniego rozmiaru.
Z tektury wycinamy wzór uszka króliczka, jedno mniejsze, drugie większe. Następnie wycinamy z filcu brązowego i kremowego po dwie sztuki.
6.Uszko brązowe sklejamy z mniejszym kremowym i za pomocą kleju przyklejamy do mniejszego pomponu. W dalszej kolejności przyklejamy oczka króliczka z koralików, filcu lub z czegoś, co macie pod ręką.
7.Czas na wąsy i nosek króliczka. Wystarczy wyciąć kółeczko z różowego filcu, może też być koralik lub mały pomponik. Wąsy robimy ze srebrnej nitki i razem z noskiem przyklejamy do głowy króliczka.
Inna propozycja na wykonanie ozdoby świątecznej to zajączek z masy solnej. Ozdoba jest łatwa do zrobienia i na pewno każdy sobie z tym poradzi J
- Zajączek z masy solnej
Materiały:
PRZEPIS NA MASĘ SOLNĄ: 1 szklanka mąki, pół szklanki soli, pół szklanki wody,
POZOSTAŁE RZECZY: wałek do ciasta, linijka, foremka w kształcie zajączka, łopatka, wykałaczka do zrobienia dziurki, papier pergaminowy, farby akrylowe, sznurek lub wstążka.
Wykonanie:
1.Wymieszaj razem mąkę, sól i wodę. Ugniataj, aż ciasto będzie miało gładką konsystencję.
2.Rozwałkuj ciasto na grubość około 6 mm i wytnij z niego zajączka wielkanocnego kształty za pomocą foremki lub samodzielnie wykonanie
3.Wykrojone kształty połóż na blasze wyłożonej papierem pergaminowym.
W każdej ozdobie zrób dziurkę za pomocą słomki do picia.
Ozdoby włóż do piekarnika i susz w temperaturze 120 stopni przez około 1 godziny lub na grzejniku w domu.
Jak już ozdoby z masy solnej dokładnie wyschną i ostygną to pora je pomalować. Najszybciej robi się to za pomocą farby akrylowych.
Powodzenia! 🙂