Skip to content

Wyrazowa układanka czyli trenujemy umysł w domu.

Mimo, iż wiosny za oknami jakoś szczególnie nie widać, a i tak w związku z profilaktyką koronawiarusa i koniecznością spędzania czasu w domu krajobraz podziwiamy wyłącznie zza okna, nie oznacza to jednak, że musimy popadać w grobowy nastrój. Bo wiosnę ma się w sercu i czas godnie uczcić jej nadejście!

Proponujemy zatem wyrazową układankę!!!

Z podanych poniżej wyrazów należy ułożyć rymowankę na cześć wiosny. Do dzieła!

 

Wyrazy:

wiosna, kwiat, motyl, łąka, słońce, dom, pies, drzewa, liście, bazie, pszczoła, wianek, sukienka, pani, jezioro, rzeka, ptak, głowa, twarz, rosa, woda, chmury, niebo, promień, łza, uśmiech, stopa, łuna, policzek, rumieniec, oczy, włosy, wieczór, ciepło, dzień, świt, flet, śpiew, radość, taniec, piękna, radosna, wesoła, urocza, kolorowy, różowy, złoty, jej, ona, i, ale, lecz, lub, dla, przez, tylko,na,  w, wokół, obok, niż, bo, po, kwitnąć, skakać, pląsać, grać, śpiewać, kroczyć, podziwiać, dbać, dać, nadejść, bogata, obfita, latać, mieć, chcieć, świat, cały, człowiek.

 

A zasady są następujące:

- aby stworzyć rymowankę, nie trzeba wykorzystać wszystkich wyrazów,

- wyrazy można odmieniać przez przypadki

- wyrazy można stosować w liczbie mnogiej lub pojedynczej

- wyrazy można używać w różnych czasach

- dozwala się użycie maksymalnie trzech wyrazów spoza listy

- wyrazy mogą się powtarzać.

 

Przykład:

NADESZŁA PANI WIOSNA,

PIĘKNA I RADOSNA,

PLĄSA Z UŚMIECHEM PO ŁĄCE,

WOKÓŁ KWIATY PACHNĄCE.

PODZIWIA JĄ CAŁY ŚWIAT

I PSZCZOŁA I PTAK.