Skip to content

Integracyjno – edukacyjne warsztaty w Klubie „Kotłownia” – Dzień Polski

Z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, w dniu 7 listopada 2018 r. w Klubie Kotłownia wychowankowie wszystkich świetlic, integrowali się, biorąc udział w warsztatach edukacyjno – plastyczno - muzyczno – kulinarnych. Inauguracji dokonała Dyrektor ZŚŚ Pani Aleksandra Ślusarek, wprowadzając nas w klimat patriotyczny, prezentując krótki rys historyczny dróg niepodległości naszej Ojczyzny. Doniosłości chwili sprzyjało wspólne odśpiewanie hymnu Polski.

Uczestnicy  mieli okazję w przystępnej i ciekawej formie, utrwalić sobie znaczenie i genezę najważniejszych symboli narodowych (m.in. godło, barwy narodowe, Mazurek Dąbrowskiego) w projekcji filmu animowanego przygotowanego przez Instytut Pamięci Narodowej. Natomiast wiedzy o najważniejszych wydarzeniach w dziejach narodu polskiego i ważnych postaci historycznych (nie tylko Józefa Piłsudskiego ale i innych „Ojców Niepodległości”) torujących Polakom drogę do wolności, dostarczyła  prezentacja filmu pt. "Przystanek Niepodległość", zrealizowanego przez Muzeum Historii Polski, we współpracy z Telewizją Polską - Agencją Filmową.

Następnie uczestnicy zostali podzieleni na  grupy warsztatowe i kolejno brali udział w: warsztatach plastycznych (wykonanie biało czerwonych korali i kotylionów), wokalnych (nauka  piosenki Izabeli Szafrańskiej "Piosenka o nadziei"), kulinarnych (własnoręczne  przygotowanie przez dzieci kanapek z polskich produktów) oraz w krzyżówkach i quizie na temat Polski. Patriotycznym akcentem, podkreślającym wyjątkowość tego spotkania z historią naszej Ojczyzny, był występ Wojciecha Dobosza ze Świetlicy Środowiskowej "Helena" z   utworem pt."Powstanie 1863".

Miłym „czasoumilaczem” były słodkości i polskie jabłka, przystrojone w min-flagi polskie oraz melodie patriotyczne w tle zajęć. Było refleksyjnie, twórczo i… smacznie.